Nohy dítěte spícího v posteli

Vyspěte se do krásy! Mezinárodní den zdravého spánku připomíná péči (nejen) o zdraví

Mezinárodní den zdravého spánku připadá každoročně na poslední březnový pátek před jarní rovnodenností.
Letos ho tak v kalendářích najdeme 21. března.
To, že  spánek posiluje naši imunitu a v některých případech dokonce léčí, je poměrně známá věc. Ale věděli jste, že dobrý spánek dokáže na náš zevnějšek fungovat mnohdy lépe než návštěva kosmetického salonu? A že mám dokonce může pomoci redukovat přehnanou chuť k jídlu, obzvláště pak chutě na sladká a tučná jídla? Hlad není vždy jen skutečným hladem nebo převlečenou žízní, v některých případech je to i únava. 

Nedostatek spánku rozhazuje hormony hladu (ghrelin a leptin), což vede k výraznější chuti na nezdravé laskominy. Kombinace vhodného pitného režimu během dne a plnohodnotného spánku vás velice pravděpodobně kromě kruhů pod očima zbaví i chutí na sladké (nebo chipsy). Také proto je dobré osvěžit si způsoby, jak zdravý spánek podpořit.

Jistě jste již mnohokrát slyšeli, že  je vhodné, mít zajetou spánkovou rutinu. Co to znamená? Načasování odchodu na kutě a vstávání by se nemělo ve volných dnech nijak dramaticky lišit ode dnů všedních. Stejně jako třeba to, že chodit spát bychom měli klidní a vyrovnaní. Ne vždy je však snadné míru stresu vlastní vůlí usměrnit a dostatečně zmírnit. Předpokládáme, že meduňkový čaj na uklidnění a podporu lepšího spánku také znáte, a proto přinášíme ještě dva tipy, jak by se vám mohlo spát lépe (a zdravěji):Vánoce jsou dávno pryč a věci, které jsme nechávali na leden, nás najednou dohání. Dny bývají ponuré, na denní světlo a slunce velmi skoupé. Do jara daleko a když se k tomu navíc přičtou všelijaké trable, které nás životem mohou provázet, chmury na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Najednou by se objetí hodilo třeba i těm, kteří na něj běžně nemyslí.

Vánoce jsou dávno pryč a věci, které jsme nechávali na leden, nás najednou dohání. Dny bývají ponuré, na denní světlo a slunce velmi skoupé. Do jara daleko a když se k tomu navíc přičtou všelijaké trable, které nás životem mohou provázet, chmury na sebe nemusí nechat dlouho čekat. Najednou by se objetí hodilo třeba i těm, kteří na něj běžně nemyslí.

Dopřejte si digitální detox před spaním! Lidské tělo je naprogramováno na přirozenou tvorbu melatoninu – „spánkového hormonu“, který zvládne hravě vyrábět samo. Jen k tomu potřebuje tmu (v nevyhnutelném případě teplé, žluté světlo). Chytré telefony, tablety a notebooky však vyzařují pravý opak – tzv. modré světlo, které je nepřítelem přirozené tvorby melatoninu. Pokud tedy máte spánkový biorytmus v nerovnováze, večer vás trápí nespavost a ráno naopak ospalost, není od věci zkusit se ukládat ke spánku bez těchto zařízení.

Vliv modrého světla na kvalitu spánku sice neprokázaly všechny vědecké studie, které se tématem zabývaly, ale vypnout virtuální svět dostatečně dlouho před spaním může pomoci i těm, kdo na modré světlo citlivost nevykazují. Třeba už proto, že kvalitnímu spánku nemusí prospívat obsah, který na svých obrazovkách konzumujeme.   

Tip: Pokud je pro vás obtížné usínat například bez oblíbeného pořadu, doporučujeme alespoň, nastavit si na svém zařízení noční mód, který disponuje žlutým světlem místo modrého.

Jestliže máte tendenci před spaním přemýšlet nad tím, co všechno nesmíte podcenit, co musíte zařídit a stihnout, vypusťte dočasně všechny tyto myšlenky z hlavy tak že si je někam napíšete. Místo vašeho mozku budou zatěžovat kus papíru nebo poznámkový blok v telefonu a vy budete moci v klidu usnout.

Je přirozené, že ne každou noc se nám podaří naspat tolik hodin, kolik bychom si přáli. Je však důležité pamatovat na to, že zdravý spánek bychom měli podporovat a z dlouhodobého hlediska si ho také skutečně dopřávat.